OPIS ZASOBU

Projekt miał na celu potraktowanie miasta jako przestrzeni spektaklu. Interesowały nas metamorfozy realności, związane z działaniami w przestrzeni publicznej. Miasto jako pre-tekst do działań performatywnych. Kuba Szreder nazwał tego typu strategie w odniesieniu do projektów Joanny Warszy (m.in.: Finisażu Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa w Warszawie) „wyobrażeniową produkcją miejsc”.
Hotel Forum
to resztki po interdyscyplinarnym przedsięwzięciu, uruchomionym w ramach zajęć z dramaturgii II roku WRD. Poza linkiem do nieistniejącego już bloga (http://hotelforumkrakow.blogspot.com), zachowały się materiały z warsztatów z Joanną Rajkowską i Sebastianem Majewskim oraz dokumentacja akcji Forum w Goldex-Poldex.

https://www.youtube.com/watch?v=v30Ys7L7mI4

Hotel Forum jest obiektem symptomatycznym dla choroby samego Krakowa, którą stanowi dojmujący brak debaty na temat przestrzeni publicznej. Lokalizacja HF naprzeciwko Wawelu (ruina versus Zamek Królewski) zwraca uwagę na syndrom konserwowania przeszłości i całkowitą ignorancję przyszłościowego planowania przestrzeni miejskiej. Trup i Reprezentant przeglądają się w sobie jak w lustrze. Hotel Forum nakłuwa tkankę miasta w jego najczulszym, najbardziej wrażliwym miejscu, ponieważ prowokuje do pytania nie tyle o konkretny obiekt, co o wizję miasta, w którym chcemy żyć: miasta nowoczesnego, otwartego na konfrontację idei, promującego kulturę i uczestnictwo mieszkańców w życiu społecznym czy miasta skostniałego, uśpionego, cepeliowskiego miasta-wydmuszki.

Od kilku lat Hotel Forum funkcjonuje w świadomości mieszkańców jako największa w mieście przestrzeń reklamowa. Znienawidzony przez miłośników starego, historycznego Krakowa, uwielbiany przez zwolenników nowoczesnej i funkcjonalistycznej architektury – żaden inny krakowski obiekt nie wywołuje tak gorących sporów i dyskusji. Forum – jak sama nazwa wskazuje – powinno być miejscem debaty publicznej, konfrontacji środowisk, współuczestnictwa mieszkańców.

Dla nas jest to również miejsce heterotopiczne – nie do końca realne – które w mieście pełni funkcję na poły magiczne, na poły rzeczywiste. Interesuje nas zarówno jego krótka, acz ekskluzywna przeszłość, tymczasowe półoficjalne życie, jak i niewiadoma przyszłość. Historie, ludzie, przedmioty, opowieści…

Hotel Forum 2011, fot. Magdalena Kupryjanowicz

Hotel Forum 2011, fot. Magdalena Kupryjanowicz

Hotel Forum 2011, fot. Magdalena Kupryjanowicz

Hotel Forum 2011, fot. Magdalena Kupryjanowicz

Hotel Forum 2011, fot. Magdalena Kupryjanowicz

Warsztaty z Joanną Rajkowską

1 / 7

KIERUNKI DZIAŁANIA
1. Wykonanie gestów interwencyjnych na miejscu:
 założenie Stowarzyszenia Hotelu Forum w celu  m.in  wpisanie go na listę zabytków Architektury Modernistycznej;

– spotkanie z Krzysztofem Bieniem i Krzysztofem Ingardenem (GazetaWyborcza/Salon Spotkań z Architekturą);
 zaproszenie na konsultacje ekonomisty, który wskazałby konkretne plany strategii finansowych;
 wykup Hotelu Forum [wycena];
 zebranie dokumentacji (miasta, SARPu), w tym ekspertyzy dotyczącej obecności azbestu i odporności konstrukcyjnej;
 wykonanie sondy społecznej  czy mieszkańcy Krakowa są za/przeciw Hotelowi Forum;

 AKCJA “1 zł za zdjęcie baneru” we współpracy z Gazetą Wyborczą;
 AKCJA “Wskrzeszenia Działu Regeneracji Roślin (zmiana widoku fasady): czyn społeczny  przynieście swoje doniczki”, połączona ze zdjęciem baneru;

 Święto Hotelu Forum  Hotel Forum REANIMACJA, w ciągu 2 dni generowanie pozorowanego życia Hotelu / światła zapalające się i gasnące w pokojach / wirtualna rezerwacja miejsc / muzyka z hotelu;

 egzorcyzmy Hotelu Forum, Egzorcyzmy Spóźnionego Modernizmu;
– list do Radiohead z propozycją koncertu na dachu Hotelu.

2. Interwencje wizualne  pocztówki z Hotelem Forum.

3. Fikcyjna biografia gościa HF (scenariusz filmu) i konfrontacja z pracownikami HF.
4. Artykuł o klątwie HF.
5. Informacja/audycja radiowa.

Forum w Goldex-Poldex, ul. Józefińska 21/12 (1 czerwca 2011), koordynatorki projektu: Iga Gańczarczyk, Aska Grochulska, Marta Ojrzyńska
Akcja Forum w Goldex-Poldex polegała na przygotowaniu serii interwencji wizualnych inspirowanych Hotelem Forum, we współpracy z grupą zaproszonych artystów: malarzy, designerów, grafików, scenografów. Zależało nam na wskazaniu potencjału architektonicznego i designerskiego budynku, uświadomieniu walorów artystycznych projektu HF autorstwa Janusza Ingardena, odsłonięciu elewacji budynku, a w przyszłości stopniowej rewitalizacji obiektu. W akcji udział wzięli: Agata Biskup/Przemek Czepurko, Michał Borczuch, Maciek Chorąży, Marta Deskur, Dagmara Latała/Jacek Paździor, Bartek Materka, Marta Ojrzyńska, Monika Zawadzki.
Prezentację projektów poprzedziło wprowadzenie architekta Krzysztofa Ingardena na temat walorów architektonicznych Hotelu Forum.

Marta Ojrzyńska, Śnieżna kula
1 / 10