OPIS ZASOBU
Między wrześniem 2018 a marcem 2019 roku Ewa Mikuła przeprowadziła serię wywiadów ze swoimi rodzicami. Wkraczająca w życie zawodowe studentka (obecnie absolwentka) reżyserii teatralnej postanowiła spotkać się z przestrzenią pracy swojego taty i swojej mamy, badając tym samym to, co w ich i jej pracy wspólne, oraz to, co różne. Impulsem do rozmów była tymczasowa praca w zakładzie ojca, którą młoda reżyserka podjęła, by móc odbyć wyjazdową asystenturę reżyserską.    

Wieczorne opowieści o wysiłku, życiowych wyborach, marzeniach i rodzinie, stały się materiałem, który Ewa Mikuła wraz dramaturgiem Piotrem Froniem zaaranżowali na tekst dramatyczny pt. „Praca, praca”. Jego czytanie performatywne, wykonane przez aktorów Alinę Szczegielniak, Macieja Sajura i Natalię Kaję Chmielewską, wzbogacił wyświetlany filmowy materiał dokumentalny: zarejestrowana droga na trasie Kraków – Śląsk – Kraków. Kolejnym etapem ewolucji jest film dokumentalny, kumulujący poprzednie stadia w formę z pogranicza literatury, teatru i filmu.

Kolaż wideo-słowny jest aranżacją łączącą nową słuchowiskową formułę tekstu z zarejestrowaną „milczącą” podróżą. Synergię umożliwiła praca realizatorów: odpowiadającej za montaż Klaudii Kasperskiej, a także realizatorów dźwięku – Rafała Szumnego i Łukasza Zięby. Minimalistyczne „tam i z powrotem”, które w tej odsłonie „Pracy, pracy” układa się w niemal medytacyjną intro- i retrospekcję dokumentalną, jest formalną esencją tego, co stało u podstawy projektu.

Rok produkcji: 2020

Projekt zrealizowany ze środków „Stypendium Twórcze Miasta Krakowa”

www.krakow.pl