OPIS ZASOBU

Prezentowany obiekt to stół rodzinny z 1998 roku, zrekonstruowany na postawie rodziny Kubisiaków, mieszkającej w bloku mieszkalnym wielkopłytowym na ul. Widok 89 w Kaliszu. Jego elementy składowe to:

dywan, ten, na który państwo patrzą, jest charakterystyczny dla polskich domów i mieszkań. 90% mieszkańców wspomnianego bloku posiadała podobny dywan, dywan to miejsce szczególne – z pozoru miękkie w dotyku, ale bywa też przestrzenią agresywną, to na niej wielokrotnie odbywa się sądzenie i rozstrzyganie sporów oraz roszczeń, nie tylko rodzinnych;

stół – stół opisywany jest tu jako miejsce spotkań rodzinnych – przykryta obrusem powierzchnia mebla – stołu, gdzie w postaci potraw i ich przepisów zakodowana jest tradycja określonej rodziny czy społeczności, z której rodzina ta się wywodzi. Spotykamy się więc tu ze szczególnym nastawieniem ludzi wobec aksjomatycznie nieobojętnego im związku określonej przestrzeni i czasu. Prezentowany tu stół ma kształt owalny, bo jak się mawiało w Polsce od ’89 roku, ważne, żeby był bez kantów;

zastawa obiadowa to w większości przedmioty zakupione w Peweksie, od chwili pojawienia się na rodzinnym stole wchodzą w skład użytkowych pamiątek rodzinnych i nośników tradycji rodzinnych. Zastawa obiadowa pozwala uczestniczyć w praktykach kulturowych, wielokrotnie nacechowanych emocjonalnym stosunkiem jednostek do tego, co związane z rodziną oraz regionalną czy narodową przeszłością.

Członkowie rodziny: Mama Jadzia, najstarsza osoba przy stole, wdowa od 1994 roku, Marek, najstarszy syn wraz z żoną Aldonką, Sławek, młodszy syn wraz z żoną Stenią, oraz najmłodsza z rodzeństwa Daria. Rodzice Darii bardzo pragnęli córki, więc próbowali do skutku.

Stół rodzinny to miejsce najbardziej spektakularnych krajobrazów na ziemi. Miejsce pełne niebezpieczeństw i ciągłych metamorfoz, a przy tym bardzo wrażliwe, zmiany narodowe zagrażają jego istnieniu. Życie tu wymaga szczególnej odporności, jedzenia jest zawsze wiele, swojskość polskiej kuchni nigdy nie kazała się ograniczać, a lata 90. i rozwijający się pęd ku konsumpcji sprzyjał syto obstawionym stołom, ale relaks jest nie zawsze możliwy ze względu na specyficzne rodzinne relacje. Zmiany społeczno-kulturowe znacząco wpływają na krajobraz rodzinnego obiadu, ich uczestnicy muszą nieustannie dostosowywać się do ciągłych zmian i przemian, choć z pozoru wydaje się, że nie zmienia się nic. Że rodzina żyje sobie błogo i spokojnie, a przecież rok 1998 w Polsce to okres rządu Buzka. Akcja Wyborcza Solidarność postanowiła wprowadzić reformy czterech sektorów: szkolnictwa, ubezpieczeń społecznych, administracji i służby zdrowia. Ubezpieczenia społeczne i kwestie trzeciego filaru spędzały sen z powiek Polakom, Jadzia niezbyt się tym przejmowała, bo za dwa lata sama odejdzie na emeryturę, bracia i ich żony żarliwie dyskutowali o tym, co zrobić, ale Daria nie bardzo wiedziała wtedy, co to jest OFE, zresztą w szerszej perspektywie ona chyba i tak nie będzie miała co liczyć na emeryturę, wszystko przecież zostanie przeznaczone na program 500 +.